Kompositören hörde av sig om låttexten
Förra året spelades ofta musik på Borås Krocketarena, inför tävlingar. Urvalet bestod i huvudsak av de fjorton låtar som omnämns under länken ”Krocketmusik” på denna webbplats. Bland dem blev Fredrik Silfverbergs svängiga bidrag lite av en favorit.
”Krocket på vår gård” väckte i alla fall starkast reaktioner: man började dansa, man frågade efter kompositörens namn, man blev väldans glad, man ville höra låten en gång till…
I filmen demonstreras vådligt kast
Häromdagen hörde Fredrik Silfverberg av sig i ett mail. Det roar honom att Borås Krocketsällskap hittat hans ”låt om incidenten med krocketklotet på vår gård”. Han tycker att den presenteras på ett trevligt sätt här på hemsidan.
Han vet också berätta att ”allt som sägs i texten har hänt på riktigt”. På den tiden då händelserna utspelades var hans bror ”en riktig Emil i Lönneberga”. Plötsligt blev han nyfiken på om det gick att kasta ett klot över hustaket. Utan tanke på att brödernas far befann sig på andra sidan och klippte gräs.
Nämner aldrig krocket för farsan
Olyckligtvis klarade kastet höjden – eller också lyckligtvis, för annars hade det ju inte blivit någon låt… Det gick som det gick, en fullträff mitt i huvudet. ”Resten är historia. Ingen vågade nämna krocket om farsan var i närheten.”
I samband med att ”Krocket på vår gård” släpptes gjorde bröderna Silfverberg en re-make. Samma huvudrollsinnehavare, fast 40 år senare. Fredriks son Kalle medverkar också. Verket heter ”En liten film om ett krocketklot” och finns på Youtube. Den kan ses fristående från låtens lyrik, men ger onekligen en dramatisk bakgrundsteckning till innehållet.
Presenterade sig under SM i Höör
En annan intressant upplysning är att Fredrik Silfverberg är bosatt i Höör. Han råkade gå förbi Jeppavallen när det var SM-tävlingar där, 2023 eller 2024. Han presenterade sig och berättade att han skrivit en låt om krocket: ”men det var ingen som kände till den”.
Vi får också veta att ”Krocket på vår gård” aldrig framförts live. Ett gyllene tillfälle vore om Krocket-SM anordnas i Höör någon gång i framtiden. Eller varför inte i samband med den nystartade grand prix-tävlingen Jeppacupen? Turneringen lär arrangeras i mitten av juli nästa år.
© Peter Grönborg
Texten skyddas av lagen om upphovsrätt.
Uppdaterad
2026-09-28